Kazimierz Mieczysław Chodziński to wybitny polski rzeźbiarz i medalier, którego życie i twórczość miały znaczący wpływ na rozwój sztuki w Polsce. Urodził się 15 stycznia 1861 roku w Łańcucie, a zmarł w 1921 roku we Lwowie.
Jego dorobek artystyczny jest przedmiotem zainteresowania nie tylko historyków sztuki, ale także wszystkich, którzy cenią sobie estetykę rzeźby i medalierstwa.
Życiorys
Kazimierz Chodziński to postać o niezwykłym dorobku artystycznym, będący potomkiem znanego malarza Karola Chodzińskiego (1815-1904) oraz jego żony Zofii z Dubielowskich. Swoje pierwsze kroki w dziedzinie rzeźby stawiał pod okiem Piotra Kozakiewicza, natomiast od 1878 roku kontynuował edukację w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, pod przewodnictwem Walerego Gadomskiego oraz Jana Matejki.
W trakcie studiów stworzył dzieło pt. Egipcjanka, które zdobyło wyróżnienie w konkursie plastycznym. To osiągnięcie umożliwiło mu uzyskanie stypendium rządowego i w 1885 roku udał się do Wiednia, gdzie uczył się z Edmunda von Hellmera w Akademii Sztuk Pięknych. Po powrocie do Krakowa w 1887 roku, Kazimierz Chodziński otworzył własną pracownię, którą nazwał Zakładem Rzeźby Artystycznej Kościelnej.
W 1892 roku artysta wykonał ołtarz główny dla kościoła parafialnego św. Wojciecha w Szczawnicy, a także zrealizował prace związane z barokowym kościołem św. Urbana w Brzeszczach. Jego twórczość obejmowała również zlecenia dla kościołów we Wrocławiu i Sandomierzu, a po utworzeniu filii pracowni w Warszawie także dla świątyń w tym mieście.
W roku 1903 artysta postanowił opuścić Polskę, przenosząc się do Stanów Zjednoczonych. Rok później zaprojektował pomnik Tadeusza Kościuszki, który został umieszczony w Humboldta Park w Chicago. W 1910 roku stworzył kolejny znaczący projekt, a mianowicie pomnik gen. Kazimierza Pułaskiego w Waszyngtonie. Po tej realizacji powrócił do Europy, zamieszkując Lwów, gdzie otworzył pracownię rzeźbiarską.
W lwowskiej pracowni powstało około 200 portretów wybitnych Polaków, w tym duża seria medalionów stiukowych stworzonych w 1915 roku, które przedstawiały świętych związanych ze zgromadzeniem Jezuitów. Dzieła te zdobiły wnętrze Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Starej Wsi. Od 1918 roku Chodziński tworzył także podobizny osób związanych z dążeniem do odzyskania niepodległości przez Polskę, w tym liczne portrety marszałka Józefa Piłsudskiego.
Artysta zmarł w 1921 roku we Lwowie (niektóre źródła wskazują na 1919) i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
Przypisy
- Nota biograficzna, Karol Chodziński. [dostęp 18.04.2015 r.]
- data urodzenia
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zbigniew Trześniowski | Bartłomiej Krauz | Wit Karol Wojtowicz | Ryszard Marek Groński | Jakub Ataman | Rafał BorczOceń: Kazimierz Chodziński