Piotr Buk (duchowny)


Piotr Buk to postać, która z pewnością zasługuje na uwagę w kontekście polskiego duchowieństwa. Urodził się 9 maja 1965 roku w Łańcucie, gdzie rozpoczęła się jego droga życiowa. Aktualnie pełni funkcję proboszcza oraz dziekana w Sanoku, odgrywając istotną rolę w lokalnej wspólnocie katolickiej.

Życiorys

Piotr Buk przyszedł na świat 9 maja 1965 roku w Łańcucie. Swoje pierwsze kroki w edukacji stawiał w szkole podstawowej w Kraczkowej, a następnie uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, gdzie ukończył naukę i zdał maturę w 1984 roku. Po tym etapie jego drogi życiowej, rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, gdzie kształcił się przez sześć lat. W dniu 13 czerwca 1990 roku, z rąk ks. bpa Ignacego Tokarczuka, przyjął sakrament święceń kapłańskich.

Przez rok pełnił funkcję wikariusza w Korczynie, a 17 sierpnia 1991 roku udał się na misję do ówczesnej Ukraińskiej SRR, która wkrótce uzyskała niepodległość. Jego początkowy pobyt miał miejsce w Krzemieńcu, ale od 17 października 1991 roku sprawował posługę jako proboszcz w Kołomyi. W czasie kursu duszpasterskiego w tej okolicy odzyskano wiele utraconych polskich kościołów, takich jak te w Kosowie, Nadwórnej, Gwoźdzcu, Zabłotowie, Ceniawie, Kutach, Obertynie i Ottyni.17 grudnia 1994 roku, abp Marian Jaworski, Metropolita Lwowski, uhonorował bardzo duży wkład ks. Piotra w pracę duszpasterską, nadając mu przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu.

W 1995 roku, zarówno ks. Piotr Buk jak i Józef Trela, otrzymali na mocy władzy ukraińskiej nakaz opuszczenia tego kraju. Wkrótce, 20 listopada tego samego roku, przybyli do Polski. 2 lutego 1996 roku,abp Józef Michalik mianował ks. Buka proboszczem parafii w Bolestraszycach, gdzie jego głównym zadaniem była budowa nowego kościoła. Uroczystość poświęcenia tej świątyni odbyła się 6 września 1998 roku. Dodatkowo, 6 stycznia 1999 roku, w dawnym budynku katechetycznym otwarto pierwszą w Archidiecezji Przemyskiej Stację Medyczną Caritas.

W latach 1999-2001 ks. Piotr pełnił funkcję Dyrektora Wydziału Administracyjnego i Ekonoma Archidiecezji Przemyskiej. 21 czerwca 2003 roku został mianowany proboszczem Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku, zastępując na tym stanowisku ks. kan. Kazimierza Pszona. W kościele odbyło się także Nawiedzenie Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu, a przy kościele oraz w budynkach parafialnych zostały przeprowadzone liczne prace modernizacyjne.

2 kwietnia 2015 roku, w wyniku postanowienia abp. Józefa Michalika, w uznaniu za ofiarną służbę dla Kościoła Przemyskiego oraz dotychczasową pracę duszpasterską, ks. Piotr Buk został mianowany Kanonikiem Honorowym Brzozowskiej Kapituły Kolegiackiej. Od 2014 roku pełni również funkcję kapelana Zakładu Karnego.

W marcu 2020 roku, za zgodą Metropolity Przemyskiego Abpa Adama Szala, dołączył do Rady Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II WZRASTANIE. Po zgonie ks. Franciszka Rząsy, który był założycielem Fundacji, ks. Piotr został przewodniczącym Rady tej Fundacji.

Przypisy

  1. Stanisław Gęsiorski: Fundacja Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”. przemyska.pl, 21.12.2020 r. [dostęp 03.06.2021 r.]
  2. Tadeusz Patruś. Kraczkowskie kontakty i więzi historyczne z ludźmi i terenami za wschodnią granicą III Rzeczypospolitej. „Wołanie z Wołynia”. Nr 3 (106), s. 32, 01.05.2012 r.
  3. Zbigniew Osenkowski. Kalendarium sanockie 2001–2004. „Rocznik Sanocki”. Tom IX, s. 437, 01.01.2006 r.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Henryk Borcz | Judyta Olechowska

Oceń: Piotr Buk (duchowny)

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:5