I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie


I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza to prestiżowa placówka edukacyjna, zlokalizowana w historycznym mieście Łańcut. To liceum ogólnokształcące oferuje szeroki zakres programów nauczania, które są dostosowane do potrzeb uczniów i aktualnych standardów edukacyjnych.

Wyróżnia się ono nie tylko wysokim poziomem kształcenia, ale także bogatą tradycją i zaangażowaniem w rozwój lokalnej społeczności.

Historia

W 1907 roku, w okresie zaboru austriackiego, z inicjatywy Bolesława Żardeckiego, powstało gimnazjum, które po trzech latach, w 1910 roku, zostało upaństwowione.

Początkowo, placówka ta składała się z zaledwie trzech klas, jednak z biegiem czasu, bo już od 1914 roku, liczba klas wzrosła do ośmiu, a gimnazjum prowadziło nauczanie w typie realnym.

W kolejnych latach, szkoła przekształciła się w typ bifurkacyjny, wprowadzając możliwość nauki w równoległych oddziałach o charakterze humanistycznym oraz matematyczno-przyrodniczym.

W roku 1926, w placówce uczyło się łącznie 526 chłopców oraz 40 dziewcząt w ośmiu klasach i czternastu oddziałach.

Na podstawie zarządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Wojciecha Świętosławskiego, z dnia 23 lutego 1937 roku, „Państwowe Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie” przeszło przekształcenie w „Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie”.

To nowe, państwowe liceum ogólnokształcące składało się z czteroletniego gimnazjum oraz dwuletniego liceum, a po wprowadzeniu reformy jędrzejewiczowskiej, szkoła przyjęła charakter koedukacyjny, z wydziałem liceum ogólnokształcącego o profilu humanistycznym.

Od października 1992 roku, szkoła ta jest częścią Klubu Najstarszych Szkół w Polsce.

Dyrektorzy

Historia dyrektorów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie obejmuje kilka kluczowych postaci, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju tej szkoły.

  • Antoni Ludwik Zubczewski, który pełnił funkcję dyrektora w latach 20., został przeniesiony w stan spoczynku na podstawie rozporządzenia Ministra W. R. i O. P. z dnia 17 września 1929 roku, o numerze L. II.23927/29,
  • Klemens Kocowski, który kierował szkołą w latach 1931-1939.

Absolwenci i uczniowie

W gronie absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie odnajdujemy wiele znaczących postaci, które przyczyniły się do rozwoju kultury i nauki w Polsce. Wśród nich wymieniamy:

  • Zbigniew Ćwiąkalski,
  • Walenty Dąbek,
  • Franciszek Frączek,
  • Czesław Hernas,
  • Emil Kübler,
  • Stefan Moskwa,
  • Józef Nizioł,
  • Aleksander Pelc,
  • Wiesław Pleśniak,
  • Henryk Puziewicz,
  • Aleksander Rejman,
  • Wincenty Styś,
  • Józef Tejchma.

Warto wspomnieć również o uczniach tej zasłużonej szkoły. Na przykład, Julian Richter uczęszczał do liceum w latach 1910–1916. Jego historia i działalność są doskonałym przykładem na to, jak edukacja w I LO wpływa na kształtowanie przyszłych liderów i innowatorów w różnych dziedzinach.

Przypisy

  1. Andrzej Szmuc: Historia szkoły. [dostęp 31.12.2008 r.]
  2. Państwowe licea i gimnazja w Okręgu Szkolnym Lwowskim. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. Nr 6, s. 263, 30.06.1938 r.
  3. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. R. XXXIV. 2, s. 91, 25.02.1930 r.
  4. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 13, s. 247, 15.08.1925 r.
  5. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 3, s. 62, 01.02.1926 r.
  6. Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Rocznik II. Warszawa-Lwów: Książnica-Atlas, 1926, s. 134-150.
  7. W 1925 Antoni Zubczewski został nominowany na stanowisko dyrektora III Państwowego Gimnazjum im. Króla Stefana Batorego we Lwowie, jednak złożył rezygnację i pod koniec 1925 został pozostawiony na stanowisku dyrektora gimnazjum w Łańcucie.

Oceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:22