I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza to prestiżowa placówka edukacyjna, zlokalizowana w historycznym mieście Łańcut. To liceum ogólnokształcące oferuje szeroki zakres programów nauczania, które są dostosowane do potrzeb uczniów i aktualnych standardów edukacyjnych.
Wyróżnia się ono nie tylko wysokim poziomem kształcenia, ale także bogatą tradycją i zaangażowaniem w rozwój lokalnej społeczności.
Historia
W 1907 roku, w okresie zaboru austriackiego, z inicjatywy Bolesława Żardeckiego, powstało gimnazjum, które po trzech latach, w 1910 roku, zostało upaństwowione.
Początkowo, placówka ta składała się z zaledwie trzech klas, jednak z biegiem czasu, bo już od 1914 roku, liczba klas wzrosła do ośmiu, a gimnazjum prowadziło nauczanie w typie realnym.
W kolejnych latach, szkoła przekształciła się w typ bifurkacyjny, wprowadzając możliwość nauki w równoległych oddziałach o charakterze humanistycznym oraz matematyczno-przyrodniczym.
W roku 1926, w placówce uczyło się łącznie 526 chłopców oraz 40 dziewcząt w ośmiu klasach i czternastu oddziałach.
Na podstawie zarządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Wojciecha Świętosławskiego, z dnia 23 lutego 1937 roku, „Państwowe Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie” przeszło przekształcenie w „Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie”.
To nowe, państwowe liceum ogólnokształcące składało się z czteroletniego gimnazjum oraz dwuletniego liceum, a po wprowadzeniu reformy jędrzejewiczowskiej, szkoła przyjęła charakter koedukacyjny, z wydziałem liceum ogólnokształcącego o profilu humanistycznym.
Od października 1992 roku, szkoła ta jest częścią Klubu Najstarszych Szkół w Polsce.
Dyrektorzy
Historia dyrektorów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie obejmuje kilka kluczowych postaci, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju tej szkoły.
- Antoni Ludwik Zubczewski, który pełnił funkcję dyrektora w latach 20., został przeniesiony w stan spoczynku na podstawie rozporządzenia Ministra W. R. i O. P. z dnia 17 września 1929 roku, o numerze L. II.23927/29,
- Klemens Kocowski, który kierował szkołą w latach 1931-1939.
Absolwenci i uczniowie
W gronie absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie odnajdujemy wiele znaczących postaci, które przyczyniły się do rozwoju kultury i nauki w Polsce. Wśród nich wymieniamy:
- Zbigniew Ćwiąkalski,
- Walenty Dąbek,
- Franciszek Frączek,
- Czesław Hernas,
- Emil Kübler,
- Stefan Moskwa,
- Józef Nizioł,
- Aleksander Pelc,
- Wiesław Pleśniak,
- Henryk Puziewicz,
- Aleksander Rejman,
- Wincenty Styś,
- Józef Tejchma.
Warto wspomnieć również o uczniach tej zasłużonej szkoły. Na przykład, Julian Richter uczęszczał do liceum w latach 1910–1916. Jego historia i działalność są doskonałym przykładem na to, jak edukacja w I LO wpływa na kształtowanie przyszłych liderów i innowatorów w różnych dziedzinach.
Przypisy
- Andrzej Szmuc: Historia szkoły. [dostęp 31.12.2008 r.]
- Państwowe licea i gimnazja w Okręgu Szkolnym Lwowskim. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. Nr 6, s. 263, 30.06.1938 r.
- Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. R. XXXIV. 2, s. 91, 25.02.1930 r.
- Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 13, s. 247, 15.08.1925 r.
- Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 3, s. 62, 01.02.1926 r.
- Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Rocznik II. Warszawa-Lwów: Książnica-Atlas, 1926, s. 134-150.
- W 1925 Antoni Zubczewski został nominowany na stanowisko dyrektora III Państwowego Gimnazjum im. Króla Stefana Batorego we Lwowie, jednak złożył rezygnację i pod koniec 1925 został pozostawiony na stanowisku dyrektora gimnazjum w Łańcucie.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Podzwierzyniec (Łańcut) | MKS Łańcut | Argo (przedsiębiorstwo) | Łańcut (stacja kolejowa) | Przedmieście (Łańcut) | Ławeczka Jana i Stanisława Cetnarskich w Łańcucie | Sokół Łańcut | Zamek w Łańcucie | Kościół św. Stanisława Biskupa w ŁańcucieOceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie