Aleksander Pelc


Aleksander Pelc, znany także pod pseudonimem „Kordian”, to postać, która zapisała się w historii jako odważny żołnierz polskiego ruchu oporu. Urodził się 12 grudnia 1920 roku w Łańcucie i przez długie lata był związany ze swoją rodzinną miejscowością, która również była jego ostatnim miejscem spoczynku. Zmarł 3 października 2005 roku w Łańcucie.

W czasach II wojny światowej jego działalność w ruchu oporu miała ogromne znaczenie, a dziedzictwo, które pozostawił, jest dowodem jego odwagi i poświęcenia. Z historii możemy wiele się nauczyć o ludziach, którzy walczyli o wolność i sprawiedliwość w trudnych czasach.

Życiorys

Ukończył Państwowe Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie, co stanowiło pierwszy krok w jego edukacji. W lipcu 1941 roku zdecydował się przyłączyć do Związku Walki Zbrojnej, co miało kluczowe znaczenie dla jego dalszej kariery. Po formalnym przeszkoleniu ukończył Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty.

Pełnił służbę w Placówce nr 1 Łańcut-miasto Obwodu Łańcut Armii Krajowej, gdzie działał jako podoficer kontrwywiadu. Jego umiejętności szybko zostały dostrzegane, ponieważ już od sierpnia 1942 roku objął stanowisko szefa wywiadu przy Komendzie Obwodu. W kolejnych latach, począwszy od sierpnia 1943 roku, pełnił funkcję II adiutanta komendanta obwodu, co wpływało na jego dalszy rozwój w strukturach Armii Krajowej.

W trakcie swojej służby aktywnie uczestniczył w licznych akcjach, w tym w operacjach uwolnienia jeńców w Żołyni, ataku na posterunek ukraińskiej policji w Sieniawie oraz likwidacji konfidentów Gestapo na obszarze obwodu. Te działania odznaczały się dużą odwagą i determinacją, a jego zaangażowanie w walkę o wolność Polski nie pozostało niezauważone.

W listopadzie 1944 roku został awansowany na stopień podporucznika, co stanowiło potwierdzenie jego osiągnięć i poświęcenia. Za swoje nieustanne działanie na rzecz kraju został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, co świadczy o jego bohaterstwie i oddaniu sprawie.

Przypisy

  1. Cmentarz komunalny w Łańcucie [online], artlookgallery.com [dostęp 22.04.2024 r.]
  2. Andrzej Borcz, Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945, Kraków-Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2020 r., s. 363, ISBN 978-83-8098-736-4.

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Bronisław Noël | Witold Skomra | Ignacy Zieliński (generał) | Tadeusz Jandura | Józef Bik | Roman Kurnik

Oceń: Aleksander Pelc

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:20