Storczykarnia w Łańcucie to przyciągające uwagę miejsce, które jest częścią większego zespołu parkowego Muzeum, a zarazem współczesną atrakcją dla miłośników roślin. Ta oszałamiająca Zamku w Łańcucie dominuje w okolicy i dostarcza fascynujących wrażeń estetycznych.
Budynek, który jest wpisany do rejestru zabytków, nosi nr rej. 1023, nadany 27.08.1979. To nie tylko świadectwo historyczne, ale również miejsce, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć niesamowitą różnorodność storczyków i innych roślin egzotycznych.
Historia
„Storczykarnia w Łańcucie stanowi integralną część niezwykłego zespołu Szklarni, który został założony na początku XX wieku. Początkowo spełniał on rolę zaplecza dla Palmiarni, w której uprawiano m.in. goździki, gloksynie oraz anturium, a także wiele rzadkich i cennych storczyków.
Po zakończeniu II wojny światowej, hodowla storczyków została kontynuowana przez Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR) aż do lat 80. XX wieku. To właśnie w tym okresie storczykarnia zyskała na znaczeniu w regionie.
W wyniku restrukturyzacji i likwidacji PGR-ów, storczykarnia została włączona do zespołu parkowego Muzeum – Zamku w Łańcucie. Niestety, przez wiele lat była w zaniedbanym stanie. Na szczęście, po przeprowadzonych pracach rekonstrukcyjnych, odbudowana storczykarnia otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających 28 czerwca 2008 roku.
O storczykarni
Storczykarnia to wyjątkowe miejsce, które zachwyca swoją różnorodnością i pięknem storczyków. Składa się z pięciu fundamentalnych sekcji, które razem tworzą harmonijną całość.
- pierwsza z nich to część ekspozycyjna,
- trzy kolejne to obszary zaplecza, w których panują zróżnicowane strefy klimatyczne, dostosowane do odmian hodowanych storczyków,
- w centralnej części znajduje się kawiarnia, wyróżniająca się nastrojowym podświetleniem oraz otoczeniem „fosy” z rybami.
Ekspozycja
W części wystawienniczej storczykarni w Łańcucie prezentowane są storczyki w pełnym rozkwicie. Można tam zobaczyć różnorodne formy tych roślin, takie jak kwiaty naziemne, litofity, czyli storczyki rosnące na skałach, oraz epifity – storczyki nadrzewne.
W tej przestrzeni zgromadzono nowoczesne krzyżówki storczyków, które wyróżniają się pięknymi, okazałymi kwiatami. Do najpopularniejszych należy między innymi Phalaenopsis oraz Miltonia. Obok, w kolejnej strefie, znajdują się storczyki botaniczne, które są typowe dla ich naturalnego środowiska, co tworzy ciekawy kontrast.
W południowej części ekspozycji można podziwiać storczyki z przedwojennej kolekcji Potockich, które dodają historycznego wymiaru tej atrakcji. Warto również zauważyć, że storczyki epifityczne eksponowane są w malowniczej scenerii, umieszczone pomiędzy konarami drzew, co stwarza unikalną atmosferę współczesnej dżungli i naturalności.
Godziny otwarcia
Godziny otwarcia storczykarni w Łańcucie są dostosowane do zmian pór roku. Od 1 października do 30 kwietnia, miejsce to otwarte jest dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00, z ostatnim wejściem o 15.30. W okresie letnim, od 1 maja do 30 września, godziny otwarcia są wydłużone; w tym czasie storczykarnia można odwiedzać od 10.00 do 18.00, a w weekendy, czyli w soboty i niedziele, do 19.00.
Warto również pamiętać, że w poniedziałki storczykarnia jest nieczynna, co można uwzględnić planując wizytę.
Oceń: Storczykarnia w Łańcucie