Alfred Antoni Wilhelm Roman Potocki, noszący herb Pilawa, urodził się 14 czerwca 1886 roku w Łańcucie, a zmarł 30 marca 1958 roku w La Roche-sur-Foron.
Był on czwartym oraz ostatnim ordynatem łańcuckim, co czyni go kluczową postacią w historii regionu.
Życiorys
Alfred Antoni Potocki był wyjątkową postacią, synem Romana, ordynata Łańcuta oraz Elżbiety Matyldy Radziwiłł. Starszy brat Jerzego, znany ze swojego wykształcenia, uczył się w domowych warunkach, a także w Wiedniu. Następnie kontynuował naukę w Magdalen College w Oksfordzie oraz we Lwowie. W 1922 roku dysponował imponującym majątkiem ziemskim o powierzchni 50 650 ha.
W 1921 roku jego fortunę wzbogaciła znaczna kolekcja dzieł sztuki, którą odziedziczył po Mikołaju Potockim z Paryża. Warto zaznaczyć, że Mikołaj był wnukiem sławnego przywódcy Targowicy, Stanisława Szczęsnego. Alfred zdobył m.in. portrety rodzinne autorstwa Fragonarda, Lampiego i Scheffera, dwa wyjątkowe gobeliny z manufaktury w Aubusson, a także część zbiorów z dawnej biblioteki w Tulczynie. W jego bogatym zbiorze znajdowały się również bezcenne powozy, rokokowe saneczki Marii Antoniny oraz różnorodne akcesoria końskie, a także zaginione podczas wojny obrazy Goi, Fragonarda, Bouchera oraz rzeźby autorstwa Canovy.
W okresie od maja do lipca 1944 roku Alfred dokonał niezwykłego wyczynu, wywożąc do Wiednia, specjalnymi pociągami, około 700 skrzyń swojego majątku ruchomego. Warto podkreślić, że przez lata większość z tych wertujących rozmaitości sprzedawał, aby utrzymać swój wystawny styl życia.
Wierał do najważniejszych europejskich osobistości, co czyniło go kluczowym graczem w czasie II Rzeczypospolitej. Był przyjmowany na audiencjach przez papieża Piusa X oraz cesarza Franciszka Józefa. Tańczył na balach w pałacach książąt Schwarzenbergów i Fürstenbergów w Wiedniu, a także w prestiżowym pałacu Buckingham w Londynie. Jego gośćmi w Łańcucie byli arcyksiążę Ferdynand oraz takie ikony jak Gloria Swanson, Douglas Fairbanks i Mary Pickford. Nie uchwał się również od spotkań z ważnymi postaciami politycznymi, jak prezydent Roosevelt, generał Pershing, a także Hermann Göring, z którym polował.
Jako część elit II Rzeczypospolitej, Potocki regularnie organizował różnorodne wydarzenia dla wyższych sfer. Pełnił funkcję wiceprezesa Związku Jeździeckiego Małopolski Środkowej, gdzie jego zamek w Łańcucie stał się miejscem bali, turniejów tenisowych oraz polowań. Gościł tu wielu znakomitych zagranicznych gości, w tym króla rumuńskiego Ferdynanda I i królową Marię oraz księcia Kentu, Jerzego. Tuż przed wybuchem wojny w jego pałacu przebywał Joachim von Ribbentrop.
Według mjr. Adama Winogrodzkiego, znanego jako „Korwin”, Alfred Antoni Potocki podczas II wojny światowej i niemieckiej okupacji gościł Hermanna Göringa w swoim pałacu i odmówił współpracy z Armią Krajową. W dniu 24 marca 1956 roku, w Monte Carlo, zawarł związek małżeński z Izabelą (Izadorą) Narkiewicz-Jodko. Jej wspomnienia o Alfredzie zostały wydane w 1959 roku w Londynie pod tytułem „Master of Lancut”. Po śmierci został pochowany w Lozannie, jednak jego prochy przeniesiono do Łańcuta, gdzie spoczywają w krypcie grobowej Potockich przy kościele parafialnym, w 2001 roku.
Ordery i odznaczenia
Alfred Antoni Potocki otrzymał liczne odznaczenia i medale w uznaniu za swoje zasługi. Wśród nich szczególne miejsce zajmują:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi (19 marca 1937).
Oceń: Alfred Antoni Potocki