Antoni Mikołaj Matakiewicz, urodzony 5 grudnia 1784 roku w Łańcucie i zmarły 29 grudnia 1844 roku w Krakowie, był osobą o niezwykle bogatym dorobku intelektualnym oraz zawodowym. W jego życiorysie można dostrzec wiele interesujących aspektów, które wpływają na naszą współczesną wizję tej wyjątkowej postaci.
Matakiewicz był nie tylko naukowcem, ale także prawnikiem oraz filozofem. Jego działalność akademicka sięga czasów, gdy pełnił obowiązki notariusza oraz rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej pracy nie tylko angażował się w sprawy prawne, ale również znacząco przyczynił się do rozwoju myśli naukowej w Polsce.
Jako prezes Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, Matakiewicz odegrał kluczową rolę w popularyzacji wiedzy oraz wspieraniu zdolnych badaczy. Jego wkład w rozwój nauki i filozofii pozostaje nieoceniony, a postać jego będzie zawsze kojarzona z wpływem na edukację oraz kulturę w naszym kraju.
Życiorys
Antoni Mikołaj Matakiewicz przyszedł na świat w Łańcucie. W 1816 roku uzyskał tytuł doktora obojga praw na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od tego momentu związał się z tą prestiżową uczelnią, gdzie przez całą swoją karierę zawodową prowadził wykłady z zakresu prawa kryminalnego oraz postępowania cywilnego. Poza pracą akademicką, pełnił również funkcję notariusza.
W latach 1816-1818 Matakiewicz był sekretarzem Komisji Organizacyjnej, która odpowiedzialna była za tworzenie zasad prawno-ustrojowych Wolnego Miasta Krakowa. W uznaniu szczególnych zasług na tym polu, w 1819 roku otrzymał od Aleksandra I Order Świętego Stanisława IV klasy, a w 1820 roku cesarz Franciszek obdarował go złotą tabakierą z inicjałami cesarskimi.
W 1824 roku był posłem do Zgromadzenia Reprezentantów, reprezentując społeczność akademicką. Jego kariera na Uniwersytecie Jagiellońskim była bogata w zasługi; pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa, a w latach 1837-1839 sprawował urząd rektora uczelni oraz przewodniczącego Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. W 1843 roku Matakiewicz ponownie został posłem do Zgromadzenia Reprezentantów.
Był aktywnym członkiem różnych towarzystw naukowych oraz społecznych, w tym Komitetu Budowy Kopca Tadeusza Kościuszki, do którego przynależał od 1821 roku. Dodatkowo, Matakiewicz był również członkiem korespondentem Królewskiego Towarzystwa Badaczy Starożytności w Kopenhadze.
Antoni Mikołaj Matakiewicz zmarł w 1844 roku w Krakowie. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim, w kwaterze B, rzędzie 7, grobie 24, gdzie znajduje się tablica wmurowana w grobowiec profesora M. du Valla, w kwaterze Fa, zachodniej stronie, grób 1.
Przypisy
- a b c Prezesi Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. tnk.krakow.pl. [dostęp 31.07.2015 r.]
- a b Lista Pamięci. Antoni Matakiewicz. uj.edu.pl. [dostęp 31.07.2015 r.]
- a b Poczet Rektorów UJ. uj.edu.pl. [dostęp 31.07.2015 r.]
- Lub Mikołaj Antoni, por.: Lista Pamięci. Antoni Matakiewicz. uj.edu.pl. [dostęp 31.07.2015 r.]
- Andrzej K. Banach Antoni Mikołaj Matakiewicz Polski Słownik Biograficzny tom XX wyd. 1975 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Teodor Leszetycki | Piotr Kuśtrowski | Franciszek Bieniasz | Maria Kuszowa | Mateusz Szpytma | Jan Karol Całczyński | Tadeusz Krupiński (antropolog) | Walenty Szpunar | Maciej Jerzy Balawejder | Kazimierz BartoszyńskiOceń: Antoni Mikołaj Matakiewicz